Yapay Şelale

Yapay Şelale

Kalıp kullanılmadan tamamen el ustalığına dayanarak belirli bir alanda bulunan suyun farklı bir alana düşmesi veya belirli bir yerde hareket halindeki suyun yükseklik farkı nedeniyle havadan dökülmesinin yapay olarak oluşturulmasına yapay şelale ismi verilir.

Sadece görselliği ön planda olan yapay şelale, içinde bitki, balık ve benzeri canlıların yer alabileceği, diğerlerinden farklı göletlerdir. Yapay şelale ve göletler moda halini almaktan ziyade, toplumun çevreye karşı duyarlılığının artmasından ve her geçen gün uzaklaştığımız doğal ortamlara olan özlemden kaynaklandığı çok net olarak görebiliriz.

Sabit Süs havuzu, Şelale ve Göletler; Bahçede şelale varmışçasına, teras katlarında, villa şelalesi her türlü kullanışlı olmayan merdiven boşluklarında, köhne çıplak duran oda, hol, salon, balkon, çatı katı vs; park ve şehir meydanlarında şelale süs havuzu, otel, cafe, bar, dinlenme ve eğlenme alanlarında görsel zenginlik, bahçede şelale ise su sesi, su oyunları, kaskat-sarkıt-dikitlerle sağladığımız, yerine uygun, sanki orada varmışta mekan sonradan yapılmış havası katarak oluşturulan süs şelaleleri dinlendirici, stres ve yorgunluğumuzu atabileceğimiz ortamlardır.

Ebat ve boyutlarda sınır yoktur; En minimumdan en maksimuma hiçbir problem yaratılmadan, kalıp kullanılmadan tamamen her noktası el ustalığına dayanmaktadır. Renk konusunda ebat ve boyutlar gibi bol alternatifli seçeneklerden oluşur. Küresel anlamda çevre konusuna önem vermek, günümüz toplumlarında giderek zorunlu hale geliyor. Avrupa’nın da birçok ülkesinde ve ülkemizde de yeni yeni örneklerini gördüğümüz bu yapılar birçok ülkede binlerce kişinin aynı anda faydalanabileceği şekilde tasarlanıyor.